BuzzJack
Entertainment Discussion

Welcome Guest ( Log In | Register | Help )

Latest Site News
 
Reply to this topicStart new topic
> BAFTA 2018 ● Nominations Predictions
Track this topic - Email this topic - Print this topic - Download this topic - Subscribe to this forum
UltraReputation
post Jan 7 2018, 01:05 AM
Post #1
I'm a mess but I'm the mess that you wanted.
*******
Group: Entertainment Mod
Posts: 26,152
Member No.: 20,947
Joined: 26-May 14
 


Nominees for this years BAFTA's are announced on Tuesday, any predictions?!

Categories:
Best Film
Best British Film
Best Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
Outstanding Debut by a British Director, Writer or Producer
Best Documentary
Best Cinematography
Best Music
Best Production Design
Best Sound
Best Visual Effects
Best Costume Design
Best Make-Up & Hair
Best Editing
Best Foreign Language Film
Best Animation
Best Short Animation
Best Short Film
Go to the top of the page
 
+Quote Post
UltraReputation
post Jan 7 2018, 01:45 AM
Post #2
I'm a mess but I'm the mess that you wanted.
*******
Group: Entertainment Mod
Posts: 26,152
Member No.: 20,947
Joined: 26-May 14
 


Best Film:
- Call Me By Your Name
- Dunkirk
- Get Out
- Lady Bird
- Three Billboards of Ebbing, Missouri

Alternate: The Shape Of Water

(7th: Darkest Hour, 8th: Paddington 2, 9th: Phantom Thread, 10th: The Post
11th: The Florida Project, 12th: Molly's Game, 13th: I, Tonya, 14th: The Big Sick, 15th The Death of Stalin)

Best British Film:
- Darkest Hour
- God's Own Country
- Lady Macbeth
- Paddington 2
- The Death of Stalin
- Three Billboards of Ebbing, Missouri

Alternate: Victoria & Abdul

(Murder on the Orient Express, I Am Not a Witch, Baby Driver)

Best Director:
- Call Me By Your Name: Luca Guadagnino
- Dunkirk: Christopher Nolan
- Lady Bird: Greta Gerwig
- The Shape of Water: Guillermo Del Toro
- Three Billboards of Ebbing, Missouri: Martin McDonagh

Alternate: Darkest Hour - Joe Wright

(7th: The Florida Project, 8th: Phantom Thread, 9th: Get Out, 10th: The Post, 11th: I, Tonya)

Best Actor:
- Call Me By Your Name: Timothee Chalamet
- Darkest Hour: Gary Oldman
- Get Out: Daniel Kaluuya
- Phantom Thread: Daniel Day-Lewis
- Stronger: Jake Gyllenhaal

Alternate: The Disaster Artist - James Franco

(7th: Hugh Jackman - Logan, 8th: God's Own Country: Josh O'Connor, 9th: The Post - Tom Hanks, 10th: Film Stars Don't Die In Liverpool - Jamie Bell)

Best Actress: - any of that top 7 could get in
- Elle: Isabelle Huppert
- Lady Bird: Saoirse Ronan
- The Shape of Water: Sally Hawkins
- Three Billboards of Ebbing, Missouri: Frances McDormand
- Victoria & Abdul: Judi Dench

Alternate: I, Tonya - Margot Robbie

(7th: The Post - Meryl Streep, 8th: Molly's Game - Jessica Chastain, 9th: Lady Macbeth - Florence Pugh, 10th: Phantom Thread - Vicky Krieps, 11th: Film Stars Don't Die In Liverpool - Annette Bening)

Best Supporting Actor:
- Call Me By Your Name: Armie Hammer
- Dunkirk: Mark Rylance
- Paddington 2: Hugh Grant
- The Florida Project: Willem Dafoe
- Three Billboards of Ebbing, Missouri - Sam Rockwell

Alternate: The Shape of Water - Richard Jenkins

(7th: 3 Billboards - Woody Harrelson, 8th: All the Money in the World - Christopher Plummer, 9th: Call Me By Your Name - Michael Stuhlbarg, 10th: Darkest Hour - Ben Mendelsohn)

Best Supporting Actress:
- Darkest Hour: Kristin Scott Thomas
- Lady Bird: Laurie Metcalf
- Phantom Thread: Lesley Manville
- The Big Sick: Holly Hunter
- The Killing of a Sacred Deer - Nicole Kidman

Alternate: The Death of Stalin - Andrea Riseborough

(7th: I, Tonya - Allison Janney, 8th: Film Stars Don't Die In Liverpool - Julie Walters, 9th: The Shape of Water - Octavia Spencer, 10th: Downsizing - Hong Chau, 11th: Mudbound - Mary J Blige)

Best Original Screenplay:
- Dunkirk
- Lady Bird
- Phantom Thread
- The Shape of Water
- Three Billboards of Ebbing, Missouri

Alternate: Get Out

(7th: Darkest Hour, 8th: The Post, 9th: The Big Sick, 10th: The Florida Project)

Best Adapted Screenplay: - this category is acc pretty competitive here considering there's like 5 scripts that aren't in contention at Oscars laugh.gif
- Call Me By Your Name
- Murder on the Orient Express
- Paddington 2
- The Death of Stalin
- Victoria & Abdul

Alternate: Film Stars Don't Die In Liverpool

(7th: The Disaster Artist, 8th: Molly's Game, 9th: Mudbound)

Best Documentary:
- An Inconvenient Truth 2
- City of Ghosts
- Chasing Coral
- Jane
- Strong Island

Best Cinematography:
- Blade Runner 2049
- Call Me By Your Name
- Dunkirk
- The Florida Project
- The Shape of Water

Alternate: Darkest Hour

(7th: Mudbound, 8th: The Post, 9th: God's Own Country, 10th: Lady Bird)

Best Music:
- Darkest Hour
- Dunkirk
- Phantom Thread
- The Shape of Water
- Victoria & Abdul

Alternate: The Post

(7th: 3 Billboards, 8th: Star Wars, 9th: Baby Driver)

Best Production Design:
- Blade Runner 2049
- Dunkirk
- Murder on the Orient Express
- Phantom Thread
- The Shape of Water

Alternate: Beauty & The Beast

(7th: Star Wars, 8th: Darkest Hour, 9th: The Greatest Showman)

Best Sound:
- Baby Driver
- Blade Runner 2049
- Dunkirk
- Star Wars: The Last Jedi
- The Shape of Water

Alternate: Murder on the Orient Express

(7th: War of the Planet of the Apes, 8th: Get Out, 9th: Wonder Woman)

Best Visual Effects:
- Blade Runner 2049
- Dunkirk
- Star Wars: The Last Jedi
- The Shape of Water
- Wonder Woman

Alternate: War of the Planet of the Apes

(7th: Thor 3, 8th: Guardians 2)

Best Costume Design:
- Beauty & The Beast
- Darkest Hour
- Murder on the Orient Express
- Phantom Thread
- Victoria & Abdul

Alternate: Dunkirk

(7th: The Shape of Water, 8th: The Greatest Showman, 9th: Lady Macbeth, 10th: Wonder Woman)

Best Make-Up & Hair:
- Beauty & The Beast
- Darkest Hour
- Murder on the Orient Express
- The Shape of Water
- Victoria & Abdul

Alternate: Wonder

(7th: It, 8th: Phantom Thread, 9th: Guardians 2, 10th: I, Tonya, 11th: Blade Runner 2049, 12th: Logan)

Best Editing:
- Baby Driver
- Dunkirk
- Lady Bird
- The Shape of Water
- Three Billboards of Ebbing, Missouri

Alternate: Get Out

(7th: Blade Runner 2049, 8th: Star Wars 8, 9th: The Post, 10th: Call Me By Your Name)

Best Foreign Language Film:
- Elle
- On Body & Soul
- The Handmaiden
- The Salesman
- Thelma

Best Animation:
- Coco
- Loving Vincent
- My Life As a Courgette

Alternate: The Lego Batman Movie

(5th: Boss Baby, 6th: The Red Turtle, 7th: Cars 3)

Outstanding Debut by a British Director, Writer or Producer/Best Short Animation/Best Short Film - f*** knows
Go to the top of the page
 
+Quote Post


Reply to this topicStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:


 

Lo-Fi Version Time is now: 25th September 2018 - 06:41 PM